• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/drfatihyakut
  • https://twitter.com/drfatih50
Yapılan Ameliyatlar
Sıkça Sorulan Sorular
Doktoruma Bir Sorum Var?
Üyelik Girişi
Site Haritası
İşitme Kaybının Sebepi Nedir?
İşitme Cihazı Ne Zaman Verilmelidir?

Çocuklarda en sık sebep orta kulakta sıvı birikimidir. Bu ilaç tedavisi veya bademcik ve geniz etinin gerekirse alınması ve/veya kulağa tüp konması ile tedavi edilebilir. Bunun yanında doğumsal sağırlıklar, bebeklikte geçirilen ateşli hastalıklar ve kullanılan ilaçlar diğer sebepler olarak sayılabilir. Genç yaş grubunda en sık sebep ülkemizde müzmin orta kulak iltihabına bağlı sebepledir. Bunun tedavisi de ameliyatla hastalığın tedavi edilmesi eğer işitme istenen düzeyde olmazsa işitme cihazı uygulamasıdır.

Orta yaşlarda daha çok orta kulakta kireçleme (Otoskleroz) akla gelir. Sebebi bilinmeyen bu hastalık daha çok kadınları ilgilendirir. Ailevi olabilir. Tedavisi işitme azlığı belli düzeyde ise Stapedektomi ( üzengi kemiğinin çıkarılıp onun yerine teflon piston konması) ameliyatı yapılması yada işitme cihazı uygulamasıdır. İleri yaşlarda presbiakuzi dediğimiz yaşa bağlı kayıplar etkendir.
Bunlarda tedavi ancak uygun işitme cihazı uygulaması ile mümkündür. Her yaş grubunda kulak kiri de işitme azlıklarının sık nedenlerindendir. Kulağın vakum veya lavaj (kulak yıkama) ile tedavisi çok kolaydır.
  
961 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın