• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/drfatihyakut
  • https://twitter.com/drfatih50
Yapılan Ameliyatlar
Sıkça Sorulan Sorular
Doktoruma Bir Sorum Var?
Üyelik Girişi
Site Haritası
Kulağa Tüp Takılması
Ventilasyon Tüpü (Kulağa Tüp Takılması)

Uzun süren seröz otit sonucu orta kulakta biriken sıvı yapışkan bir hale gelir ve kulak zarındaki çökme daha da ilerleyerek işitme kaybı belirgin bir hale gelir. Birkaç aylık tedaviye karşın bulgular düzelmiyorsa kulak zarına basıncın ayarlanması ve sıvıların boşaltılması için makara şeklinde bir tüp yerleştirilir. Ortalama 6 ay kadar kalan bu tüp iyileşme sonucu genellikle kendiliğinden atılır. Bazen tekrar tüp takmak gerekebilir. Çocuklarda sıklıkla adenoid vejetasyon da bulunduğundan birlikte adenoidektomi ameliyatı da yapılabilir.

Ventilasyon tüpü uygulanması geçmişte sık rastladığımız bazı komplikasyonların önüne geçmiş ve erken müdahale sonucu kronik orta kulak infeksiyonlarının azalmasına yardımcı olmuştur. Uygun yere yerleştirilen ve uygun bir tüp kullanılan vakalarda komplikasyon oranı çok azdır.

Kulaklarında ağrı, kaşıntı, işitme azlığı, çınlama, kaşıntı ve akıntı varsa burunda şekil bozukluğu, nefes almada güçlük, burun akıntısı varsa geniz akıntısı, genizde doluluk varsa boğaz ağrısı, yutma zorluğu, boğazda takılma hissi; ağız içinde ağrılı ve ağrısız her türlü şişlik yada normal dışı olarak değerlendirdiğiniz her şeyde ses kısıklığı, sesinizde çatallanma, boğazda takılma varsa boynunuzda ve yüzünüzün herhangi bir yerinde ağrılı veya ağrısız şişlik durumlarında İşitme ve konuşma bozukluklarında şüphe ettiğiniz çocuklarınız varsa baş dönmesi, kulaklarda çınlama gibi yakınmalarınız varsa Kulak Burun Boğaz doktorunuza şahsen veya telefonla başvurabilirsiniz.

Normal muayenenin ötesinde hastanenin Laboratuar olanaklarına ilaveten, birimimiz bünyesinde bulunan Odiyometrist tarafından FONİX FA12 DİGİTAL model odioloji cihazımızla pek çok odiyolojik testide yapmaktayız.
  
1668 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın