WHATSAPP BİLGİ ALMA

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/drfatihyakut
  • https://api.whatsapp.com/send/?phone=905333123672&text&type=phone_number&app_absent=0
  • https://www.instagram.com/op.dr.fatihyakut/

Vertigo (BPPY) Kristal Oynaması Nedir?

HALK ARASINDA BİLİNEN İSMİYLE KRİSTAL OYNAMASI (BPPV) NEDİR?

BENIGN PAROKSİSMAL POZİSYONEL VERTİGO (BPPV) 

Bu hastalık adından da anlaşılacağı üzere başın hareketleri ile birlikte ani ortaya çıkan şiddetli baş dönmesi ile karekterizedir. Hastalar genellikle eğilip kalktıklarında, ya da yatakta sağdan sola, soldan sağa döndüklerinde birden başlayan ve yaklaşık 30-40 saniye kadar süren çok şiddetli baş dönmesinden yakınırlar. İlk ortaya çıktığında hasta için çok korkutucudur. Hastalar kalp krizi geçirdiklerini ve öleceklerini düşünürler.

BPPV NEDEN OLUR?

Hastalığın altında yatan sebep iç kulaktaki denge oranının sakkül kısmında yer alan otokonilerin (halk arasında denge kristalleri olarak bilinmektedir) yerlerinden koparak yarım daire kanalları içerisinde düşmeleridir. Kristaller hangi yarım daire kanalı içerisine düşmüşse başın o eksendeki hareketlerinde şiddetli baş dönmesi ortaya çıkar. En sık etkilenen kanal arka yarım daire kanalıdır.

BPPV KİMLERDE GÖRÜLÜR?

BPPV her yaş grubunda görülebilmekle birlikte yaşlı kişilerde daha sık görülür. 65 yaş üstündeki kişilerde en sık baş dönmesi nedenidir.

BPPV'DE TANI 

BPPV'de tanı hastalara spesifik pozisyonların verildiği pozisyonel testler uygulanarak konulur. Bunlardan en sık uygulananı Dix Hall-Pike testidir. Bu testte hasta önce bir sedyeye oturtulur. Başı sağa çevirilir. Sonra baş pozisyonu koruyacak şekilde hızla yatırılarak baş bir miktar sedyeden sarkıtılır. Bu arada doktor hastanın göz hareketlerini Frenzel Gözlüğü ya da Videonistagmografi ile takip ederek nistagmus adı verilen spesifik göz hareketlerinin ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol eder. Sonra hasta tekrar oturur pozisyona getirilir ve baş karşı tarafa çevrilerek test tekrar edilir. Hasta olan kulak tarafında pozisyonla birlikte nistagmus ( sıçrayıcı nitelikte hızlı göz hareketleri) ortaya çıkar.

! (Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve Tedavi İçin Lütfen Doktorunuza Başvurunuz.) !

  
393 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın