WHATSAPP BİLGİ ALMA

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/drfatihyakut
  • https://api.whatsapp.com/send/?phone=905333123672&text&type=phone_number&app_absent=0
  • https://www.instagram.com/op.dr.fatihyakut/

Boğaz Hastalıkları

FLEKSİBL,RİJİT ENDOSKOPİ İLE MEDİKAL VE CERRAHİ GİRİŞİMLER

HASTANEMİZ KBB POLİKLİNİĞİNDE AYAKTAN TEDAVİDE VERİLEN TIBBİ HİZMETLER

Boğaz:
Kulak Burun Boğaz uzmanlığına özel olarak bu uzmanlık alanına gırtlak ve üst solunum ve sindirim yolu veya sindirim borusu hastalıklarının tedavisi girer. Bunun içinde de ses, solunum ve yutma ile ilgili bozukluklar vardır.

Hastalıkları:

  - Uyku Apnesi
  - Farenjit
  - Bademcik Ameliyatı
  - Horlama
  - Tonsilit

Baş ve boyun :
Kulak Burun Boğaz uzmanları Baş ve boyun bölgesinin enfeksiyon hastalıkları, tümörleri (habis ve selim), yüz travması ve yüz deformitelerinin tedavisi için eğitilmişlerdir. Kozmetik, plastik ve onarım cerrahisi uygulamalarını yaparlar.


Muayene Hizmetleri
Stomatoloji ve Orofarenks Hastalıkları:
       a. Ağız İçinin iltihabi, kistik ve tümöral hastalıkları
       b. Bademciklerin ve geniz etinin iltihapları ve büyümeleri
Horlama sebepleri ve tedavileri
Alt ve üst çene kırıklarının cerrahi tedavileri, çene ve yüz kemiklerinin hastalıkları ve tedavisi


HASTANEMİZ KBB POLİKLİNİĞİNDE YATARAK VERİLEN TIBBİ HİZMETLER


� Kulak ameliyatları
� Burun ameliyatları
� Estetik Burun ameliyatları
� Sinüzit ameliyatları
� Bademcik ve Geniz eti ameliyatları
� Baş-Boyun Tümörü Ameliyatları
� Larengoloji, Ses teli ameliyatları
� Horlama ameliyatı
� Gırtlak ameliyatları
� Tükürük Bezi Ameliyatları
� Kulak zarına ventilasyon tüpü takılması
� Delik kulak zarı cerrahisi ( Miringoplasti)
� Kronik orta kulak iltihabı cerrahisi ( Timpanoplasti, Mastoidektomi
Ayaktan veya gerekirse yatırarak her türlü medikal ( ilaç ) tedavisinin yanında, bölümümüzü ilgilendiren tüm ameliyatları yapabilmekteyiz.

 

İşitme Azlıklarının Sebepleri Nelerdir? İşitme Cihazı Ne zaman verilmelidir?
Çocuklarda en sık sebep orta kulakta sıvı birikimidir. Bu ilaç tedavisi veya bademcik ve geniz etinin gerekirse alınması ve/veya kulağa tüp konması ile tedavi edilebilir. Bunun yanında doğumsal sağırlıklar, bebeklikte geçirilen ateşli hastalıklar ve kullanılan ilaçlar diğer sebepler olarak sayılabilir. Genç yaş grubunda en sık sebep ülkemizde müzmin orta kulak iltihabına bağlı sebepledir. Bunun tedavisi de ameliyatla hastalığın tedavi edilmesi eğer işitme istenen düzeyde olmazsa işitme cihazı uygulamasıdır. Orta yaşlarda daha çok orta kulakta kireçleme (Otoskleroz) akla gelir. Sebebi bilinmeyen bu hastalık daha çok kadınları ilgilendirir. Ailevi olabilir. Tedavisi işitme azlığı belli düzeyde ise Stapedektomi ( üzengi kemiğinin çıkarılıp onun yerine teflon piston konması) ameliyatı yapılması yada işitme cihazı uygulamasıdır. İleri yaşlarda presbiakuzi dediğimiz yaşa bağlı kayıplar etkendir. Bunlarda tedavi ancak uygun işitme cihazı uygulaması ile mümkündür. Her yaş grubunda kulak kiri de işitme azlıklarının sık nedenlerindendir. Kulağın vakum veya lavaj (kulak yıkama) ile tedavisi çok kolaydır.

 

Orta kulak Enfeksiyonları (Otitis Media) ve Cerrahisi Akut Otitis Media:

Genellikle bir üst solunum yolları infeksiyonunu takiben infeksiyonun orta kulağa ilerlemesi sonucu akut orta kulak infeksiyonu gelişir. Genel hastalık belirtilerinin yanında kulak ağrısı ve işitmede azalma bulunur. Östaki tüpünün tam gelişmemesi sonucu çocuklarda daha sık görülen bu hastalık iyi tedavi edilmezse ilerler ve orta kulakta infeksiyon (iltihap) birikir. Daha ileri aşamada ise kulak zarı delinerek iltihaplı bir akıntı oluşur. Uygun bir tedaviyle tamamen iyileşebilen bu infeksiyon iyi tedavi edilmediğinde veya çok şiddetli bir infeksiyon varlığında kulak zarındaki bu delik kalıcı hale gelebilir. Böylece zaman zaman iltihaplı akıntı ile karakterize kronik orta kulak infeksiyonları (kronik otitis media) gelişir.

Kronik Otitis Media: Kulak zarında delinme ve iltihaplı kulak akıntısı ile karakterize infeksiyonlar yıllar sürebilir ve ilaç tedavilerine direnç gösterirler. İnfeksiyon ilerleyerek orta kulağın tamamına, kafa kemiklerine, boyuna, beyine ve yüz siniri gibi önemli sinirlere yayılabilir. Bu durumda yüz felci, menenjit ve beyin apseleri gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Kronik otitlerin kesin tedavisi cerrahidir. Yapılan ameliyatla infekte bölgeler temizlenir ve kulak zarındaki delik bir yama ile kapatılır. (timpanoplasti ameliyatı).

Ventilasyon tüpü (Kulağa tüp takılması)
Uzun süren seröz otit sonucu orta kulakta biriken sıvı yapışkan bir hale gelir ve kulak zarındaki çökme daha da ilerleyerek işitme kaybı belirgin bir hale gelir. Birkaç aylık tedaviye karşın bulgular düzelmiyorsa kulak zarına basıncın ayarlanması ve sıvıların boşaltılması için makara şeklinde bir tüp yerleştirilir. Ortalama 6 ay kadar kalan bu tüp iyileşme sonucu genellikle kendiliğinden atılır. Bazen tekrar tüp takmak gerekebilir. Çocuklarda sıklıkla adenoid vejetasyon da bulunduğundan birlikte adenoidektomi ameliyatı da yapılabilir.
Ventilasyon tüpü uygulanması geçmişte sık rastladığımız bazı komplikasyonların önüne geçmiş ve erken müdahale sonucu kronik orta kulak infeksiyonlarının azalmasına yardımcı olmuştur. Uygun yere yerleştirilen ve uygun bir tüp kullanılan vakalarda komplikasyon oranı çok azdır.
Kulaklarında ağrı, kaşıntı, işitme azlığı, çınlama, kaşıntı ve akıntı varsa burunda şekil bozukluğu, nefes almada güçlük, burun akıntısı varsa geniz akıntısı, genizde doluluk varsa boğaz ağrısı, yutma zorluğu, boğazda takılma hissi; ağız içinde ağrılı ve ağrısız her türlü şişlik yada normal dışı olarak değerlendirdiğiniz her şeyde ses kısıklığı, sesinizde çatallanma, boğazda takılma varsa boynunuzda ve yüzünüzün herhangi bir yerinde ağrılı veya ağrısız şişlik durumlarında İşitme ve konuşma bozukluklarında şüphe ettiğiniz çocuklarınız varsa baş dönmesi, kulaklarda çınlama gibi yakınmalarınız varsa Kulak Burun Boğaz ve Baş-boyun cerrahisi Birimimize şahsen veya telefonla başvurabilirsiniz.

Normal muayenenin ötesinde hastanenin Laboratuar olanaklarına ilaveten, birimimiz bünyesinde bulunan Odiyometrist tarafından FONİX FA12 DİGİTAL model odioloji cihazımızla pek çok odiyolojik testide yapmaktayız.